הדרכת הורים לגיל הרך - ייעוץ להורים לילדים בגיל הרך

תוכן שיווקי

הורות היא תהליך טבעי, חלומם של רוב האנשים, תהליך אבולוציוני הקיים מאז ומעולם, אבל להיות הורים לילדים בגיל הרך זה גם מקצוע, מעמד ואתגר לא פשוט, ודאי בעידן המודרני ובחברת שפע.

הדרכת הורים לגיל הרך

צריך ללמוד להיות הורים, אומנם כל הורה היה ילד בעצמו וספג חלק מהידע מההורים בילדותו, אבל הזמנים השתנו, האתגרים התרבו, אנחנו אנשים שונים, ילדינו אינם אנחנו ואולי אנו שואפים להיות הורים שונים ממה שהיו הורינו.
הדבר המשותף לכל הורה הוא הרצון לסייע לילדים בגיל הרך להתפתחות תקינה, לחיים טובים, להקנות להם כלים יעילים לחיים מלאים וליחסים טובים בתוך המשפחה.

הנחיית הורים לגיל הרך – זהות חדשה

ברגע שאדם הופך להורה הוא מקבל על עצמו תפקיד שנשאר איתו כל חייו, אחריות גדולה ולא מעט דאגות, אבל לצידן אושר גדול, סיפוק ואהבה שגדלה מיום ליום.
הורים טריים לתינוקות ופעוטות בדרך כלל שומעים עצות רבות, חשופים לשפע של מידע, קוראים ספרי הדרכה, מתכננים יחד את דרך ההורות שלהם ואת החיים המשותפים כמשפחה, אבל לפעמים המציאות מאתגרת מהצפוי והתוכניות והחלומות לא מצליחים להתממש כפי שתכננו.
כל ילד במשפחה הוא שונה, כל תינוק חדש שמצטרף למשפחה משנה אותה, וההורים נדרשים להסתגל למצב חדש ולהתנהלות שונה גם אם הם בעלי ניסיון רב.
ישנם שלבים בכל גיל, מדרגות התפתחות במהלך הילדות, מאפייני התפתחות בגיל הרך ולעיתים יש אתגרים שונים של הילדים ושל בני המשפחה האחרים המצריכים התמודדות חדשה ובלתי מוכרת.

מנחת הורים לגיל הרך – ההחלטה להיעזר בגורם חיצוני

הורים רבים מחליטים לפנות לייעוץ להורים לילדים בגיל הרך והדרכה כשהם חשים שאינם יכולים להתמודד עם מצבים משפחתיים מאתגרים של ילדים בגילאים שונים או של ההתנהלות בבית, ורוצים לקבל מידע כיצד לפעול נכון לשיפור המצב ולטובת הילדים.

לא פעם בגלל עצות רבות מגורמים שונים, מידע רב ברשת ודרישות של צוות חינוכי, הורים לתינוקות ופעוטות חשים מבולבלים ורוצים לקבל מידע מהימן ומקצועי המתאים למקרה הספציפי שלהם.
ישנם לא מעט הורים החוששים לפנות לגורמי טיפול ולהדרכה הורית בגלל בושה על כך שאינם יודעים לפתור את הבעיות בעצמם או בשל החשש שיתברר שאינם פועלים נכון.

חשוב להפיג את החששות הטבעיים הללו ולציין שאין מושג כזה "הורה מושלם" וכולם עושים טעויות, זה לא הופך אותנו להורים טובים ואוהבים פחות.
עצם הפנייה להדרכה הורית מצביעה על מודעות גדולה ורצון ליצור עבור הילדים מרחב מכיל ונכון עבורם, תוך התחשבות בכל הסובבים.
בכל גיל ישנן התמודדויות, ובגיל הרך קיימים קשיים היכולים להשפיע על המשך ההתפתחות ועל היחסים בין האחים, בין בני המשפחה ובין בני הזוג.

הגיל הרך הוא תקופה של למידה, חינוך, הקניית הרגלים לחיים ובניית מערכות יחסים עם המשפחה ועם הסביבה, ולכן יש חשיבות להתמודדות עם אתגרים אלה בהצלחה.
הדרכת הורים לגיל הרך היא ייעוץ פסיכולוגי-חינוכי המסייע להורים במגוון בעיות והתמודדויות בעזרת אנשי מקצוע מנוסים ותוך התייחסות למצב המשפחתי הספציפי.

סדנת הורים לגיל הרך – האתגרים וההתמודדויות בגיל הרך

הורים רבים פונים לקבלת ייעוץ להורים לילדים בגיל הרך אחרי שהם חשים שהבעיות שבהן הם נתקלים אינן נפתרות ושאינם יודעים כיצד עליהם לנהוג.
הנושאים שאיתם הורים נדרשים להתמודד בגיל הרך הם רבים, הן בהתייחסות להתנהגות והתנהלות הילדים והן בתחושות של ההורים כלפי עצמם.

 • נושא השינה, זמן ההירדמות, אופן ההירדמות ומקום השינה – ילדים שאינם מצליחים להירדם בכוחות עצמם או קמים באמצע הלילה, נרדמים במיטת ההורים וכו'.
 •  התנהגות אלימה או בלתי מתקשרת עם שאר הילדים בגן.
 •  ריבים וקנאה בין האחים והאם על ההורים להתערב ומתי.
 • תחושת ההורים שאינם מעניקים לילדיהם מספיק זמן איכות בגלל היעדרות רוב שעות היום – ההתלבטות האם מבוגר אחר יכול להיות תחליף כשההורים במקום העבודה.
 •  חוסר תיאום בין ההורים על דרכי התגובה במקרים שונים – כל הורה מגיע מבית אחר ולפעמים הם בעלי תפיסות ואמונות שונות אשר יכולות להשפיע על ההתייחסות למקרים שונים ולגרום למתח בין בני הזוג.
 •  הילדים אינם אוכלים מספיק או שאינם אוכלים מזון איכותי.
 •  התנהגות עקשנית של הילדים, התפרצויות זעם.
 •  מתי להתעקש על עצמאות הילד בהתארגנות היומית.
 •  גמילה מחיתולים – נושא מורכב שהורים רבים מתמודדים איתו לגבי הזמן הנכון לגמילה והדרך הנכונה לעשות זאת.
 •  גמילה מהרגלים כמו מוצץ, מציצת אצבע וכו'.
 •  לידה של אח וההתמודדות עם הקנאה והשינוי במבנה המשפחה. לפעמים אחים מגיבים בצורות קשות ללידת אח, גם אם מדובר על הפרש שנים גדול, והורים נדרשים להגיב למצב החדש והמורכב.
 •  פחדים וחרדות אצל ילדים – תופעה נפוצה בגילאים מסוימים אבל יכולה להשפיע על השינה ועל ההתנהלות של הילדים.
 •  העדפה של הורה אחד על פני האחר – תופעה שקורית ועלולה להציב עומס על הורה אחד או ליצור מתח בין בני הזוג על רקע זה.
 •  חוסר יכולת להגביל את הילדים בזמן הצפייה בטלוויזיה או משחקי המחשב.

הדרכת הורים לגיל הרך – המלצות

מטרת הדרכת ההורים לגיל הרך הינה לעזור להורים לפתור בעיות, לקבל ייעוץ על הדרכים הטובות והמועדפות להתמודדות עם קשיים ולשפר את ההתנהלות המשפחתית והסמכותית כדי לסייע לילדים.
ההדרכה מתבצעת על ידי מטפלים מקצועיים, ברוב המקרים מדובר בפסיכולוגים מוסמכים המתמחים בעבודה עם ילדים ובעלי הכשרה וניסיון בהדרכות פרטניות.
בהדרכות הורים יש מקרים שבהם הילד משתתף בפגישות או מבוגרים אחרים המטפלים בו, אך לרוב הייעוץ ניתן להורים שמהווים את הסמכות האחראית והמשפיעה ביותר על הילדים.
אין הכוונה לשנות את התנהגות הילדים, אלא לתת להורים כלים לדעת להתמודד ולהגיב באופן נכון יותר לסיטואציות מורכבות, תוך התאמה לאורח החיים, לאווירה בבית ולמטרות המשפחתיות.
ההדרכה ההורית נותנת כלים בתהליך הכולל מספר מפגשים, שמספרם ייקבע לאחר מפגש או שניים של בחינת הבעיות והטיפול הדרוש.
במהלך ההדרכה עוברים ההורים תהליך שיכול לקחת מספר פגישות מצומצם וממוקד, ויכול להיות ארוך יותר עד לקבלת התוצאות המבוקשות והשינוי המיוחל.

התוכן היה מעניין? שתפו

הדרכת הורים לגיל הרך – ייעוץ להורים לילדים בגיל הרך
גלילה למעלה
דילוג לתוכן